۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۰ آذر
تاریخ ایجاد: ۱۴۰۰ سه شنبه ۲۷ مهر  

هفته ملی "سلامت بانوان ایران"، همه ساله در هفته پایانی مهرماه با هدف اطلاع

رسانی و حساس سازی گروههای مختلف جامعه در خصوص اولویتهای سلامت زنان

به عنوان نیمی از جمعیت کشور، برگزار می شود.

 

 

بر اساس جمیع ملاحظات موجود، آخرین هفته مهرماه که از بیست و چهارمین تا سی‌امین روز این ماه همه‌ساله با عنوان "هفته ملی سلامت بانوان" شناخته می‌شود امسال با محوریت زنان ، مدیریت سلامت، مهار کرونا و توجه ویژه نسبت به نقش زنان در این دوران برگزار شده است.

در این چارچوب مواردی همچون "زنان ، مدیریت اطلاعات و ارتقای سواد سلامت- مدیریت سلامت روان ، سلامت اجتماعی ، سلامت باروری خود و خانواده در بحران کرونا زنان و واکسیناسیون بیماری کووید ۱۹" مورد توجه و تاکید قرار گرفته‌اند.

همچنین در قالب برنامه‌های سراسری هفته ملی سلامت بانوان ایرانی که امسال هم با بحران کرونا همزمان شده "باروری ایمن و سالم، سلامت روانی زنان در دوره بیماری همه‌گیر، نقش زنان در ترویج آموزش و اطلاعات معتبر برای پیشگیری، ممانعت از انتشار باورهای غلط در امر پیشگیری و درمان  و همچنین واکسیناسیون بیماری کووید ۱۹ و همچنین پیشگیری از آسیبهای شغلی و اجتماعی زنان در دوران اپیدمی کرونا" زیر ذره‌بین کارشناسان رفت تا سطح آگاهی مردم نسبت به نقش حیاتی زنان در سلامت عمومی جامعه به نحو موثری ارتقاء یابد

مسوول واحد سلامت خانواده در مرکز بهداشت ارزوئیه می‌گوید: این اقدامات نقش زیادی در حساس‌سازی کل جامعه اعم از زنان، مردان، مدیران و سیاستگذاران پیرامون اولویتهای لازم برای سلامت زنان دارد

وی افزود: اجرای چنین برنامه‌هایی در سطح ملی به فرهنگ ‌سازی برای مراقبتهای دوره‌ای جهت رسیدن به اهداف پیشگیری از بیماریهای ناتوان‌کننده زنان و مرگ و میر زودرس در این قشر می‌انجامد که بهبود آن بر افزایش سطح امید به زندگی در کل جامعه کمک شایانی می‌کند.

 گرچه همیشه زنان برای حفظ سلامتی خود و خانواده نیازمند آگاهی‌بخشی هستند، در شرایط کنونی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا گذار از این دوره سخت نیازمند هوشیاری بیشتر و حمایت همه‌جانبه زنان به عنوان شخصیت محوری سلامت خانواده در جامعه است.

این کارشناس سلامت زنان گفت: با توجه به اینکه همه‌گیری ویروس کرونا می‌تواند برسلامتی جسمی، روانی و اجتماعی زنان آسیب جدی وارد کند لازم است در این هفته توجه ویژه‌ای به سلامت زنان در دوره کرونا معطوف شود.

وی افزود: امیدواریم با اجرای پیگیرانه اینگونه برنامه‌های بنیادین، حرکت جامعه به سمت سلامت روحی، جسمی و شادمانی زنان شتاب بیشتری گیرد.

مهدیه سلطانی نژاد کارشناس مسئول واحد سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت شهرستان ارزوئیه